صفحه نخست > پرتال سازمانی
پرتـال سازمـانی با بزرگتر شدن سازمان‌ها و افزایش سرویس‌های ارایه شده در هر سازمان ، تعداد سیستم‌های نرم‌افزاری نیز در هر سازمان روز به روز در حال افزایش است. هزینه نگهداری و به روز رسانی این سیستم‌ها ، در کنار مزایای آنها ، سالیانه هزینه‌های هنگفتی را متوجه سازمان ها می کند. پرتال سازمانی سعی دارد تا عملكرد همه واحدهای سازمان را در یك سیستم نرم‌افزاری یكپارچه نموده و نیازهای مختلف خاص هر واحد را پاسخ گوید.

پرتــال صفحات وبی هستند كه كه اطلاعات مختلفی را برای گروهی از كاربران در حوزه مشخصی مجتمع و به صورت شخصی شده نمایش می دهند. كاربران با پرتال از طریق صفحات وب یا تلفن همراه تعامل دارند و وظایف خود را انجام می دهند یا اطلاعات كسب می كنند. این ارتباط توسط زیر سیستم هایی از پرتال انجام می پذیرد. سازمان ها و نهادهای چند منظوره نیز دارای فعالیت های متعدد در حوزه های مختلف هستند. طراحی پرتال سازمانی برای ارگان هایی که دغدغه ی معرفی صحیح ، اصولی و هدفمند را در سر می پرورانند، می تواند بعنوان ابزاری پیش برنده در نیل به آمال به اهدافشان باشد.

پرتــال سازمـانی سیستم‌های كامپیوتری مستقل را در واحدهای آموزشی، مالی، منابع انسانی، انبارداده‌ها و ... در هم می‌شكند و آنها را با برنامه نرم‌افزاری یكپارچه كه به ماژول‌های نرم‌افزاری تقسیم می‌شود، جایگزین می‌سازد. بدین ترتیب واحدهای مالی، ساخت و انبارداده‌ها هنوز هم نرم‌افزار خودشان را دارند، با این تفاوت كه حال نرم‌افزارها به یكدیگر لینك شده‌اند، به گونه‌ای كه واحد مالی می‌تواند به سادگی و با مراجعه به انبارداده‌ها از تحویل سفارش مطلع شود. پرتال‌ها قابلیت انعطاف بالایی دارند، به گونه‌ای كه شما می‌توانید بعضی از ماژول‌ها را نصب كنید بدون اینكه نیاز باشد تا كل بسته را خریداری نمایید. برای مثال، بعضی از شركت‌ها فقط ماژول مالی یا منابع انسانی را نصب می‌كنند، قابلیت توسعه بسیار بالای پرتال این امکان را برای سازمان فراهم می کند که در صورت نیاز به ماژول دیگر این ماژول به راحتی و به صورت یکپارچه با کل پرتال و با سیستم های دیگر به آن اضافه شود. به این قابلیت پرتال‌های سازمانی معماری ماژولار گفته می‌شود. ویژگی دیگر پرتال‌های سازمانی معماری سرویس‌گرای آنها می‌باشد. به این معنی که ماژول‌های مختلف بر روی پرتال فقط از طریق سرویس‌دهی با یکدیگر در تماس خواهند بود، این معماری امکان ارتباط ماژول‌های پرتال با سایر نرم‌افزارهای سازمانی را به سادگی فراهم می‌کند.

پرتال‌های سازمانی یکی از راههای رایج تبادل اطلاعات میان مدیران، کارکنان، مشتریان و شرکای تجاری سازمانها هستند (تعیین چگونگی روابط عمودی و افقی) ، به نحوی که هر شخص تنها با ورود به پرتال میتواند به اطلاعات، منابع و خدمات مورد نظر خود دست یابد. پرتال‌های سازمانی معمولا در برگیرنده اطلاعات شخصی و محرمانه هستند که می‌بایست صرفا در اختیار افراد مجاز قرار گیرد. سیستم مدیریت کاربران و مدیریت سطوح دسترسی این اطلاعات را فقط در اختیار افراد مجاز قرار می دهد. پرتال های سازمانی در راستای ایجاد دروازه ورود یکپارچه در سازمان ها پیاده سازی می شوند. لذا جهت انتخاب پرتال سازمانی مناسب برای شرکت خود میبایست موارد متعددی را مد نظر قرار دهید. از آنجا که پرتال ها دروازه ورود به سازمانی شما میباشند، باید موارد متعددی در زمینه مدیریت محتوا، امنیت، مدیریت کاربران، نقش ها و گروه های کاربری، یکپارچه سازی با سامانه های دیگر از جمله ایمیل، اتوماسیون و ... اشاره کرد.
علت استفاده از پرتــال توسعه پرتال و یا وب سایت پویا را ساده تر می کند. یعنی به جای توسعه تمامی زیرساخت ها برای ویرایش پرتال ، شما می توانید از قالب های قابل تغییر مدیریت محتوا که بر روی طرح و اجرای اصلی سایت متمرکز شده استفاده کنید. همچنین برای توسعه دادن یک سیستم امنیت ، زمان بسیار زیادی را باید صرف کنید که با توجه به هزینه های بالای آن بدون شک شما مایل هستید از قالب های آماده موجود استفاده نمایید. در واقع از اهداف اصلی استفاده از پرتال می توان به صرفه جویی در زمان و پول به واسطه سرعت ایجاد کردن پرتال و وب سایت های پویا ، تمرکز روی نیازهای اصلی مشتری به جای تولید زیر ساخت ها ، در دسترس قراردادن سرویس های اضافی برای مشتری مانند خبرنامه ، بلاگ ها و ... که توسعه معمول آنها هزینه ساز و مشکل است ، اشاره نمود. پرتال این امکان را به شما می دهد که محتویات وب را به صورت کاملا پویا مدیریت کنید یعنی بر خلاف وب سایت های ایستا که صفحات و اطلاعات در قالب فایل های HTML ایستا بر روی هارد نگهداری می شوند ، پرتال محتویاتش را در قالب داده ها در پایگاه داده ها نگهداری می نماید. با استفاده از پرتال ، هم انباره محتویات و هم زیرساخت مدیریت بر روی وب سایت نمایش داده می شود. پرتال صفحات را به صورت HTML ایستا از قبل آماده ندارد ، بلکه محتویات را در زمان درخواست بازدیدکننده ایجاد و نمایش می دهد.
چندی از مزایای اصلی پرتــال از جمله مزایای اصلی استفاده از پرتال می توان به موارد زیر اشاره نمود : کاربری بسیار آسان ، ویرایش آسان محتوا ، قابلیت ساخت و ویرایش بر مبنای مرورگر اینترنتی ، اداره کردن چندین سایت از یک مکان ، ویرایش آسان محتوای وب سایت ، سطح کاربری مبتنی بر مرورگر اینترنتی ، انتشار صفحات ، مقالات ، اخبار ، محصولات ، دست نوشته ها ، موقعیت های اداری ، ایجاد اشتغال ، دانش و هر چیزی که بخواهید محتوایی از آن داشته باشید ، قابلیت تولید و به کارگیری برای وب سایت هایی با صفحات و کاربران بسیار زیاد ، هزینه تولید سیستم های تحت وب ، تامین ، استقرار و بهره برداری از این سیستم به خصوص نسبت به کارکردهای آن جذاب و قابل قبول است و ...
سرویس های عمومی قابل ارائه در پرتــال مدیریت و راهبری
 • واسطه کاربری مبتنی بر وب : کلیه عملیات راهبری پرتال از طریق واسطه کاربری تحت وب و از هر نقطه امکان پذیر است.
 • تفکیک مدیریت ارشد از راهبران زیرپرتالهای فرعی: عملیاتی که عملکرد یا امنیت کلی پرتال را تحت تاثیر قرار می دهند در اختیار مدیریت ارشد قرار دارند. مدیریت ارشد امکان کنترل و اِعمال مدیریت بر همه زیرپرتالها داراست. عملیات اختصاصی هر زیرپرتال در کنترل راهبر خاص آن پرتال قرار دارد.
 • مدیریت ماژولها (پرتلت ها) : مدیریت ارشد پرتال می تواند ماژولهای جدیدی را که مطابق با استانداردهای پرتال تولید شده اند، به پرتال اضافه کند یا ماژولهای موجود را حذف کند. راهبران زیرپرتالها می توانند ماژولهای اضافه شده را صفحات مورد نظر خود، مورد استفاده قرار دهند.
 • واگذاری اختیارات : راهبران می توانند برخی از مجوزهای خود ( مانند مجوز ویرایش صفحات خاص) را به کاربران دیگر منتقل کنند.
پرتـال های فرعی
مدیریت ارشد پرتال می تواند به هر تعداد دلخواه زیرپرتال با نام مورد نظر خود ایجاد نماید و راهبر آتی هر کدام را تعیین کند.

مدیریت صفحات و ناوبری خودکار از طریق منو
 • راهبران هر زیرپرتال می توانند به هر تعداد دلخواه صفحه در پرتال خود ایجاد کنند و ویژگیهای ظاهری ، عملکردی و امنیتی آنها را مشخص کنند.
 • همزمان با تعریف هر صفحه (و پس از آن) می توان درج یا عدم درج نام صفحه در منوی ناوبری پرتال و نیز محل درج عنوان صفحه در سلسله مراتب منو یا زیر منوها را مشخص کرد.
 • می توان صفحات را فقط در بازه های زمانی خاص فعال کرد. به این ترتیب قبل و بعد از این بازه، صفحه قابل مشاهده نخواهد بود و در منوی پرتال ظاهر نخواهد شد.
 • همچنین می توان کاربرانی را که قادر به مشاهده هر صفحه هستند مشخص کرد. سایر کاربران، این صفحات را نخواهند دید و آنها را در منوی خود مشاهده نخواهند کرد.
مدیریت محتوا
راهبران پرتال و هر کاربری که به او اجازه ویرایش داده شده باشد، می تواند با استفاده از ابزارهای موجود در CMS محتوای هر کدام از صفحات یا ماژولهای موجود در هر صفحه را ویرایش نماید. ویرایش محتویات ماژولهای HTML از طریق ویرایشگر بصری WYSWYG انجام پذیر است.

مدیریت فایل و پوشه
راهبران می توانند فایلهای مورد استفاده در هر پرتال را آپلود (Upload) و در پوشه های مورد نظر خود سازماندهی کنند. کلیه عملیات متعارف مدیریت فایل (حذف ، تغییر نام ، تعیین مجوزهای دسترسی، جابجا کردن و ....) را می توان بر روی این فایلها و پوشه ها انجام داد.

مدیریت کاربران ، دسترسی و حدود اختیارات و امنیت
 • ورود یکباره Single Sign on : ورود (login) به هر پرتال یا زیر پرتال مستلزم تنها یکبار وارد کردن اطلاعات هویتی است و از آن پس در همه صفحات و ماژولهای پرتلت از همان هویت استفاده خواهد شد.
 • کاربران نامحدود: راهبر هر پرتال یا زیر پرتال می تواند به هرتعداد دلخواه کاربر تعریف کند.
 • دسترسی مبتنی بر نقش: راهبران می توانند هر تعداد نقش امنیتی دلخواه را ایجاد و حدود دسترسی و مجوزهای هر یک را مشخص کنند. برای سهولت در مدیریت، نقشهای را می توان در موجودیت دیگری به نام «گروه نقش» دسته بندی کرد
 • محدویت بر مبنای نقش: کاربران تنها می توانند صفحات و اطلاعاتی را مشاهده کنند که قبلا راهبر اجازه دسترسی به آنها را به آنها یا به یکی از نقشهای آنها داده باشد.
 • محدودیت زمان عدم فعالیت : در صورتیکه کاربر مدت مشخصی در پرتال فعالیت نکند ، به صورت خودکار از پرتال خارج خواهد شد و باید مجددا Login کند.
 • محدودیت استحکام و زمان اعتبار رمز : می توان کاربران را وادار کرد تا در فواصل زمانی خاص ، رمز عبور خود را تغییر دهند. همچنین می توان مانع از پذیرفتن رمزهای عبور ساده گردید و کاربران را وادار ساخت تا از رمز عبورهای مستحکم استفاده کنند.
 • عضویت چندگانه : هر کاربر می تواند همزمان عضو چند نقش باشد که در این صورت همه مجوزهای همه نقشهای مربوطه را در اختیار خواهد داشت.
مدیریت شکل ظاهری صفحات از طریق Skin
راهبران می توانند در هر زمان قالبهای بصری صفحات و ماژولها را که بر مبنای استانداردهای پرتال طراحی شده باشند، به پرتال اضافه کنند. راهبران می توانند با تغییر Skin هر کدام از صفحات پرتال ، نحوه نمایش و چیدمان عناصر آن را تغییر دهند.

نمایش صحیح اطلاعات در موبایل و تبلت
صفحات HTML خروجی پرتال با توجه به ابعاد صفحه شکل دهی و به آن ارسال می گردند. از آنجا که صفحات خروجی پرتال صفحات عادی HTML و جاوا اسکریپت هستند، هر دستگاهی که قادر به پشتیبانی از این دو استاندارد باشد ، قادر به نمایش صحیح این صفحات خواهد بود.

همیــاری
 • گفتگوی آنلاین (Chat) : امکان محاوره آنلاین در بین کاربران را فراهم می آورد.
 • انجمن (Forum) : امکان انجام مباحثات درباره موضوعات مختلف در بین اعضای هر اتاق گفتگو را فراهم می آورد.
 • وبلاگ (Blog) : امکان درج مطالب توسط نویسندگان وبلاگ و اخذ نظر خوانندگان مجاز را فراهم می آورد.
 • دانشنامه (WIKI) : کاربران می توانند با استفاده از این ماژول ، در زمینه موضوعات مورد علاقه خود ، مطالبی را به صورت یک دائره المعارف ایجاد کنند و آنها را به صورت گروهی تکمیل کنند.
 • اعلانات : امکان اعلام اخبار و رویدادها را از طریق یک ویرایشگر WYSWYG و با امکان درج اطلاعات متنی و تصویری و غنی با فرمت HTML را فراهم می کند. می توان بازه زمانی نمایش هر اعلان را مشخص کرد تا اعلان تنها در آن زمان قابل مشاهده باشد.
مدیریت اطلاعات
 • خوراک خبری (News Feed) : اطلاعاتی که توسط هر منبع RSS ارایه شود را می توان بر روی پرتال نمایش داد. امکان قالب دهی به این اطلاعات از طرق قالبهای XSLT وجود دارد.
 • مدیریت تجمیع اطلاعات (Integration) : اطلاعات موجود در مخازن اطلاعاتی یا سایر پایگاه های داده که از طریق سرویسهای وب ارایه شوند و یا به صورت XML عرضه شوند، از طریق ماژول XML قابل دریافت و قالب دهی و نمایش هستند.
 • لینکهای مورد علاقه: کاربر می تواند لیستی از لینکهای مورد علاقه خود در صفحات اطلاعاتی پرتال را ایجاد و مدیریت کند.
مدیریت جستجو
جستجو در درون اطلاعات پرتال بر مبنای تکنولوژی لغتنامه ای انجام می گردد. موتور جستجو در فواصل از قبل تعیین شده با خزیدن در درون اطلاعات پرتال ، لیستی از لغات به کار رفته در صفحات را همراه با آدرس آنها تهیه و در پایگاه داده های خود ذخیره می کند تا در زمان درخواست جستجو توسط کاربران ، ناچار از انجام عملیات پر هزینه جستجو نباشد. به این ترتیب هر بار که کاربران عملیات جستجو را انجام می دهند، موتور جستجو صرفا با جستجو در این لغتنامه ، لیست مطالب حاوی کلمه مورد جستجو را پیدا می کند و نمایش می دهد.

مدیریت نظرسنجی
می توان با ارایه لیستی از سئوالات تگ گزینه ای یا چند گزینه ای درمورد موضوعات مورد نظر از کاربران نظر سنجی کرد و نتایج آن را مشاهده کرد.

مدیریت سوابق (LOG)
سوابق همه عملیات مهم در پایگاه داده ها ثبت می گردد تا راهبران بتوانند با تحلیل آنها مشکلات و خطرات احتمالی را تشخیص دهند. ضمناً امکانات لازم برای مشاهده این سوابق در سیستم پیش بینی شده است.

پرسش های متداول (FAQ)
این ماژول پرتال امکان پاسخ به سئوالات رایج را فراهم می کند.

لینـک ها
امکان معرفی لیستی از لینک ها به صفحات وب ؛ صفحات پرتال و فایلهای موجود در پرتال را فراهم می کند. می توان از پرتال خواست تا آمار تعداد کلیک و سوابق کلیک بر روی هر کدام از این لینک ها را ذخیره کند.

تقویم شمسی و میلادی
تقویم هجری شمسی و میلادی جهت نمایش و یا تعیین تاریخ

مدیریت اخبار و مقالات پیشرفته
شاید یکی از پرکاربردترین ابزار هر پرتال ، یک سیستم مدیریت خبر یا مقاله می باشد. به عبارت دیگر ابزاری که کاربر پرتال بتواند محتوای مورد نظر خود را در دسته بندی مشخص در پرتال آپلود نماید و امکان آرشیو نمودن محتوا به صورت اتوماتیک فراهم شود.
بدون شک این ماژول کاملترین و جذابترین ماژول مدیریت خبر و مقاله می باشد. این ماژول یک سیستم پشرفته برای راه اندازی یک سیستم مدیریت خبر و مقاله می باشد و به جرات می توان گفت از این ماژول می توان برای راه اندازی پرتال های خبرگزاری های بزرگ و یا سایت های دانلود فایل استفاده برد. از جمله نکات مثبت این ماژول سادگی در کار و تغییر به صورت دلخواه توسط مدیر سایت می باشد. به عنوان مثال قالب نمایش خبر را بوسیله Token های تعریف شده می توان تغییر داد و به هر صورت دلخواه نمایش داد. هسته این ماژول از یک تقویم شمسی بهره می گیرد و به صورت اتوماتیک بر اساس زبان پرتال (فارسی یا انگلیسی) تاریخ شمسی یا میلادی فعال خواهد شد.
از امکانات این ماژول می توان به مواردی مانند آرشیو، جستجو، نظرات، امتیاز بندی، RSS ، سیستم گردش خبر و مقاله، ارسال خبر توسط کاربران و مدیریت آن، دسته بندی، سیستم آگاه سازی خبرنگار و اعضاء، تغییر قالب اخبار و صدها امکان دیگر اشاره نمود.


اسلایدشــو
ماژول اسلایدشو قویترین ماژول پرتالی جهت نمایش محتوا ، تصویر و یا یک ماژول موجود در پرتال شما می باشد. این ماژول با ترکیب تصویر و متن در قالب اسلاید ، امکان پیمایش بین اسلایدها را به راحتی فراهم می آورد. این ماژول دارای کنترل هایی جهت نمایش اسلاید قبلی ، اسلاید بعدی ، توقف چرخش اسلایدها و شروع حرکتشان علاوه بر امکان کلیک بر روی هر اسلاید می باشد. از جمله قابلیت های مهم این ماژول مبتنی بودن آن بر تمپلیت می باشد که این امکان را فراهم می سازد تا علاوه بر چندین تمپلیت آماده ارائه شده ، کاربر بتواند به دلخواه خود نوع نمایش محتوا در این ماژول را با طراحی تمپلیت های جدید ، تغییر دهد.

منـوی درختـواره
این ماژول امکان ایجاد درختواره را در سایت و یا پرتال شما فراهم می آورد. در صورتیکه تعداد صفحات جانبی پرتال شما زیاد باشد ، دیگر قادر نخواهید بود که کلیه صفحات پرتال را در منوی اصلی سایت قرار دهید ، بدین منظور می توانید از ماژول منوی درختواره استفاده نمایید. از دیگر موارد استفاده این ماژول پرکاربرد می توان به نمایش اطلاعات طبقه بندی شده ، چارت سازمانی ، نقشه جانبی سایت و ... اشاره نمود. استفاده از این ماژول به هرچه زیباتر شدن سایت و یا پرتال شما کمک شایانی خواهد نمود.

مدیریت مستندات (فایل ها) پیشرفته
ماژول مستندات پیشرفته ، نسل جدیدی از ماژول های مدیریت مستندات می باشد. ویژگی های اصلی این ماژول عبارتند از :
 • امکان تخصیص عنوان ، تصویر و توضیحات مرتبط ، به هر کدام از مستندات به صورت مستقل
 • امکان آپلود فایل به صورت مدیریت شده و یا آزاد برای عموم (قابل تنظیم در بخش مدیریت ماژول)
 • امکان دانلود فایل به صورت مدیریت شده و یا آزاد برای عموم (قابل تنظیم در بخش مدیریت ماژول)
 • امکان ارسال ، مدیریت و پیگیری نظرات کاربران برای تک تک مستندات
 • امکان امتیازدهی (رتبه بندی) به هر کدام از مستندات توسط کاربران به به صورت مدیریت شده و یا آزاد برای عموم (قابل تنظیم در بخش مدیریت ماژول)
 • ارسال ایمیل های آگاه سازی برای بخش نظرات
 • ارسال ایمیل های آگاه سازی برای بخش امتیازدهی (رتبه بندی)
 • این ماژول دارای سه تمپلیت (قالب) آماده می باشد که کاربر دارای نقش مدیریت ماژول می تواند به دلخواه خود ظاهر ماژول را تغییر دهد.
 • یکی دیگر از ویژگی های برجسته این ماژول جستجوی یکپارچه آن می باشد. که امکان یافتن مستندات موردنظر شما را به سادگی فراهم آورده است.
مدیریت گردش کار ماژول مدیریت مستندات : در صورتیکه آپلود فایل در این ماژول به صورت مدیریت شده برای کاربران تنظیم شده باشد ، کاربرانی که دارای مجوز ارسال مستند باشند ، می توانند فایل های خود را همراه با تصویر ، توضیحات و ... ارسال نمایند اما تا زمانی که توسط کاربر دارای نقش مدیریت ماژول تایید نشوند ، در بخش مستندات پرتال نمایش داده نمی شود. مستند مربوطه با کلیه متعلقات در کارتابل کاربر دارای نقش مدیریت ماژول قرار می گیرد ، که این کاربر می تواند آن را تایید کند تا در پرتال نمایش داده شود و یا آن را تایید نکند ، که در این صورت ایمیلی مطابق با قالب تعیین شده در بخش تنظیمات ماژول ، برای کاربر مورد نظر مبنی بر عدم تایید مستند ارسال خواهد شد.

گالـری تصاویـر
شاید تنها ابزاری که در تمام وب سایتها از یک سایت کوچک شخصی گرفته تا یک پرتال سازمانی بزرگ به صورت مبرم مورد نیاز باشد ، یک سیستم مدیریت تصاویر یا همان گالری تصاویر می باشد. این ماژول یک سیستم مدیریت تصاویر حرفه ای می باشد و با استفاده از محیطی کاربر پسند ، سادگی در آپلود تصاویر ، سرعت بارگذاری بالا و ویرایش قالب ماژول بر اساس سلیقه کاربر می تواند در تمام سایتها از سایتهای کوچک شخصی تا پرتالهای بزرگ سازمانی پاسخگوی نیاز کاربران باشد. این ماژول در تمام پوسته های فارسی و انگلیسی قابل استفاده می باشد و با توجه به نوع پوسته دو قالب راست به چپ و چپ به راست برای آلبومها در نظر گرفته شده است. از امکانات این ماژول می توان به مواردی مانند آپلود تصاویر به همراه آلبوم بندی آنها ، ساخت اتوماتیک تصاویر کوچک (Thumbnail) ، تعریف سطوح دسترسی برای ارسال تصویر توسط کاربران ، امکان مدیریت تصاویر توسط مدیر گالری ، جستجوی تصاویر ، تگ گذاری تصاویر ، خروجی RSS و ... اشاره کرد.

ماژول شبـکه اجتمـاعی
این روزها به هر كجا كه می روید با كلمه جوامع در ارتباط با اینترنت و چگونگی استفاده از آن به عنوان كلید موفقیت در راه اندازی یك وب سایت روبرو هستید. در ابتدا باید دید تعریف درست این كلمه چیست،‌ چگونه می توان آن را ساخت. برای شروع بهتر است تعریف دقیقی از این اصطلاح ارائه شود. انجمن به گروهی از افراد گفته می شود كه دارای یك سری علایق مشابه هستند و بر همین اساس نوعی از گروه یا رابطه با افراد را برای به اشتراك گذاشتن این علایق تشكیل می دهند. مساله مهمی كه برای به وجود آوردن یك انجمن پویا مطرح است، توانایی برقراری ارتباط و همكاری میان اعضای آن است. همان طور كه یافتن مكانی مناسب برای این امر نیز از اهمیت وی‍ژه ای برخوردار است. مطمئنا با محدود بودن افراد، به اشتراك گذاشتن این علایق كار بسیار سختی خواهد بود. این مساله نشان می دهد كه چرا اینترنت از پتانسیل بسیار بالایی برای بوجود آوردن چنین فضای مجازی برخوردار است. در این راستا بهترین گزینه برای راه اندازی یک شبکه اجتماعی با امکانات فوق العاده ماژول شبکه اجتماعی پرتال خواهد بود. برخی از ویژگی های مهم این بسته نرم افزاری عبارت است از :
 • امکان تعیین نحوه عضویت در شبکه اجتماعی به صورت عمومی (آزاد) و یا مدیریت شده
 • ایجاد صفحه پروفایل شخصی برای هر کدام از کاربران پرتال به صورت مجزا : در زمان تعریف هر کاربر ، مشخصات عمومی ویژگی مانند زبان پیش فرض ، موقعیت جغرافیایی (منطقه زمانی) و برخی از ارجحیتهای ویژگی در سیستم ثبت میگردد که پس از ورود او به پرتال، صفحات و اطلاعات موجود در آنها بر مبنای این اطلاعات شکل دهی می گردند.
 • امکان آپلود تصویر به عنوان آواتار در پروفایل شخصی کاربران
 • امکان نمایش اطلاعات کاربران در صفحه شخصی هر کاربر. این اطلاعات می تواند به شکل متن ، تصویر ، صدا و یا ویدئو باشد.
 • امکان امتیازدهی به اطلاعات متنی ، صوتی و تصویری ارسال شده کاربران در پروفایل ، توسط کاربران دیگر عضو پرتال
 • امکان ارسال نظر به اطلاعات متنی ، صوتی و تصویری ارسال شده کاربران در پروفایل ، توسط کاربران دیگر عضو پرتال
 • ایجاد ارتباط بین کاربران پرتال به عنوان دوست
 • امکان نمایش ، مدیریت و گروه بندی دوستان در بخش تنظیمات پروفایل هر کدام از کاربران
 • قابلیت ارسال پیام توسط یک کاربر برای کاربران دیگر
 • قابلیت ایجاد آلبوم تصاویر و ارسال تصویر و مدیریت آنها برای هر کاربر
 • امکان ایجاد گروه های کاربری در سطح شبکه اجتماعی
 • امکان جستجوی پیشرفته کاربران
 • مشاهده تغییرات و فعالیت های انجام شده توسط کاربران و نمایش آخرین جزییات در صفحات کاربران
 • طراحی مبتنی بر قالب های آماده با قابلیت تغییر قالب ها ، طراحی کامل همراه با کنترل لایه ها
 • امکان اشتراک گذاری مقالات توسط کاربران به اشکال مختلف همچون متن ، تصویر ، صدا ، ویدئو
به طور کلی هر آنچه که شما در یک شبکه اجتماعی احتیاج دارید ، در این ماژول جامع فراهم آورده شده است ...

ماژول فرم ساز و مدیریت گردش کار
این ماژول راه حلی جامع برای ارایه خدمات الکترونیکی سازمانها از طریق وب مبتنی بر رهنمودهای WMFC و قابل استفاده بر روی پرتال می باشد. این نرم افزار قابل تطبیق با سایر بخش های پرتال بوده و دارای امکانات گسترده ای برای سفارشی سازی می باشد. ماژول از سه بخش اصلی تشکیل شده است:
 • فرم ساز برای تولید فرمهای پویا توسط راهبران
 • مدیر گردش کار برای تعریف مراحل و قواعد گردش کار توسط راهبران
 • مجری گردش کار برای اجرای گردش کار و نمایش فرمهای تعریف شده و اعمال قواعد از پیش تعریف شده
فرم ساز بخشی از ماژول است که به راهبران سازمان اجازه می دهد فرمهای درخواست و فرمهای مورد استفاده کاربران را با امکانات زیر طراحی کنند.
 • امکان تعریف اجزای اطلاعاتی هر فرم
 • امکان تعریف برچسب برای هر فیلد
 • امکان تعریف فیلدهای حاوی فایل
 • امکان تعریف فیلدهای مبتنی بر Data Lookup
 • امکان تعریف فیلدهای مبتنی بر لیست های قابل تعریف
 • امکان تعریف مشخصات هر فیلد( نوع داده ها، طول و ....)
 • امکان تعریف وابستگی نمایش هر فیلد به مقدار سایر فیلدها
 • امکان تعریف فرمهای فرعی
 • امکان بازبینی مقادیر وارد شده در هر فرم
 • امکان افزودن کنترلهای تعریف شده توسط کاربر(User Defined Controls) به فرم به عنوان Add-On
 • امکان وابسته کردن فرم به مراحل مختلف گردش کار خدمات الکترونیکی
 • امکان سازماندهی فیلدهای موجود در فرم از طریق به کار گیری، فاصله، خط فاصل و تیترهای گروهی
 • امکان ویرایش مشخصات هر فیلد از طریق ویرایشگر خاص توسط کاربران مجاز
 • امکان افزودن فرمهای جدید توسط کاربران مجاز
اجزای گردش کار در ماژول : گردش کار از تعدادی گام (NODE) تشکیل می شود . این گامها به صورت متوالی از گام آغاز (که معمولا گام ثبت درخواست متقاضی است)، آغاز می شوند و به ترتیبی که در قواعد موتور تعریف شده است ادامه می یابند. گامهای گردش کار از نظر عملکردی سه نوع هستند:
 • گام پردازش ( Node Process) مانند گام ثبت فرم درخواست یا گام بررسی کارشناسی
  • گامهای پردازشی گامهای ماندگار هستند.
  • درخواستهای وارده در این گامها مستقر می شوند و منتظر می مانند تا یک بازیگر (Actor) ، که معمولا یک کاربر است ، عملیات لازم را بر روی درخواست انجام دهد و اطلاعات متناسب با آن را در سیستم وارد کند.
  • از آنجا که گامهای پردازش مستلزم نمایش و دریافت اطلاعات هستند برای پیاده سازی آنها از فرم استفاده می شود. فرم مجموعه ای از تعدادی فیلد است که هر کدام به شکلی بخشی از اطلاعات را نمایش می دهند یا دریافت می کنند.
  • در مواردی که نیاز به انجام پردازشهای پیچده وجود داشته باشد ، سازمان می تواند با طراحی کنترلهای خاص خود این پردازشها را به فرمهای خود اضافه کند.
  • شیوه نامه طراحی کنترلهای کاربرساز همراه با نرم افزار عرضه می شود.
 • گام تصمیم (Branch Node) مانند گام انتخاب مسیر بر مبنای پذیرش یا رد درخواست متقاضی
  • گامهای تصمیم گامهای گذرا هستند.
  • به محضی که گردش کار یک درخواست به گام تصمیم می رسد، موتور گردش کار بر مبنای قواعد از پیش تعریف شده و مقادیری که قبلا در مراحل پردازشی دریافت کرده است در مورد مقصد بعدی تصمیم گیری می کند و درخواست را به گام مناسب پردازشی یا تصمیمی بعدی ارسال می کند.
  • اگر گام بعد از یک تصمیم، باز هم یک تصمیم دیگر باشد، مجددا تصمیم بعدی توسط موتور اتخاذ می گردد تا سرانجام پرونده به یک گام پردازشی برسد.
  • به این ترتیب واضح است که یک گام تصمیم هیچگاه نمی تواند آخرین گام یک گردش کار باشد
 • گام اجرایی (Execution Node) مانند گام ارسال نامه الکترونیکی و پیام کوتاه به متقاضی در مراحل مهم گردش کار
  • گامهای اجرایی گامهای موقتی هستند یعنی هیچ کاری در این مراحل باقی نمی ماند.
  • گامهای اجرایی برای انجام عملیات خاص، مانند ارسال نامه الکترونیکی و پیام کوتاه به متقاضی با خواندن و نوشتن فایلهای خاص به کار می روند.
  • برای اجرای هر نوع عملیات اجرایی باید قطعه مجری آن اضافه شود.
مدیریت دسترسی کاربران : موتور گردش کار با استفاده از قواعد از پیش تعریف شده خود میزان دسترسی هر کدام از کاربران به هر کدام از فرمها در هر کدام از گردش کارها را مشخص می کند. بجز کاربرانی که پرونده در گامهای مجاز آنان قرار دارد سایر کاربران حق تغییر دادن اطلاعات یک درخواست را نخواهند داشت. برای سازماندهی کاربران و ساده تر شدن فرایند مدیریت دسترسیها و نیز جلوگیری از اشتباهات امنیتی هر کاربر به یک نقش منتسب میشود. نقش در واقع مجموعه ای از گاهها است که در یک گروه دسته بندی شده اند. هر کاربری که به یک نقش منتسب می گردد می تواند تمامی درخواستهایی را که به آن گام رسیده اند مشاهده و اطلاعات متناسب با آنها را در فرمهای مرتبط وارد کند.

امکانات مجری گردش کار : مجری گردش کار وظیفه نمایش فرمهای تعریف شده، اعمال قواعد گردش کار و حرکت دادن درخواست در بین کاربران را بر عهده دارد. ضمنا بخشهای زیر نیز توسط مجری گردش کار پیاده سازی می شوند :
 • کارتابل (Work List)
  • درخواستهای منتظر رسیدگی هر کاربر از طریق یک کارتابل(Work List) به او نمایش داده می شوند.
  • کاربر می تواند با انتخاب هر کدام از درخواستهای مندرج در کارتابل اطلاعات مربوطه را در فرم متناظر با آن گام وارد کند.
  • کاربر حق وارد کردن اطلاعات و یا تغییر دادن اطلاعات درخواستهای موجود در سایر گامها و نیز حق تغییر دادن اطلاعات درخواستهایی را که قبلا در گام وی بوده اند نخواهد داشت
 • پیگیری درخواست (که از طریق وارد کردن شماره پیگیری، متقاضی را از آخرین وضعیت رسیدگی به آن آگاه می کند)
 • بازبینی سوابق که امکان مشاهده اطلاعات وارد شده در مراحل مختلف را به کاربر می دهد.
 • اقدام کنندگان که لیست اقدامات انجام شده بر روی درخواست را همراه با نام اقدام کننده، نوع اقدام و تاریخ آن ارایه می دهد.
سایر امکانات : ویرایشگر مخصوص جهت تعریف و مدیریت اجزای تشکیل دهنده هر گردش کار ، امکان تعریف فرایندهای جدید توسط کاربران مجاز ، امکان مدیریت فرایندهای موجود توسط کاربران مجاز ، امکان تعیین فرم آغازین هر گردش کار ، امکان تعریف گامهای هر فرایند ، نمایش کارهای ارجاع شده به هر کارمند در کارتابل اختصاصی کارمند ، امکان بازبینی سوابق درخواست توسط متقاضی ، امکان تعریف فرمها و تصمیمات متناظر با گامهای هر فرایند ، امکان تعریف تصمیم (انشعاب)بر مبنای وجود رابطه دلخواه بین مقادیر وارد شده در هر کدام ، امکان استفاده از انشعابات زنجیره ای( انشعابات چند تایی) ، فیلدهای هر کدام از فرمهای موجود در یک فرایند ، امکان بازبینی مقادیر وارد شده در مراحل قبلی ، ارایه کُد پیگیری به متقاضیان ، امکان مشاهده وضعیت انجام درخواست توسط متقاضی ، امکان اطلاع رسانی تغییرات درخواست از طریق پست الکترونیکی یا پیامک ، امکان تعریف فرمهای چاپی بر مبنای مقادیر وارد شده در مراحل مختلف گردش کار ، امکان پیگیری وضعیت کارهای ارجاع شده به کارمندان توسط مدیریت ، امکان گزارشگیری از روند انجام امور ، امکان گزارشگیری به تفکیک درخواست های وارده به و صادره از هر گام ، امکان تعریف نقش و انتساب کاربران متعدد به یک نقش ، امکان انتخاب یکی از اعضای نقش جهت ارجاع موارد کاری و ...

ماژول ارسال و دریافت پیام داخلی پرتال
امکان ارسال و دریافت پیام در درون پرتال برای کاربران گنجانده شده است. همچنین مدیر سایت می تواند پیام های عمومی برای کلیه کاربران پرتال ارسال نماید.

ماژول نقشه پرتال
از طریق این ماژول لیستی از کلیه صفحات و زیر صفحات موجود در سایت به صورت اتوماتیک ایجاد می شود.

ماژول نقشه گوگل
با استفاده از وب سرویس ، امکان استفاده از نقشه گوگل در پرتال فراهم آورده شده است.

ماژول فریم داخلی
با استفاده از این ابزار ، امکان نمایش سایت های دیگر در داخل پرتال فراهم آورده شده است.