صفحه نخست > شهرآذین
چرا شهرسازی الکترونیکی ؟ رسیدن به دولت الکترونیک ، مستلزم ایجاد سازمانهای الکترونیک با زیرساخت های اطلاعاتی مورد نیاز است. به دلیل اینکه بیش از نیمی از مراجعات مردم به سازمانهای عمومی معطوف به شهرداری است ، از همین رو شهرداری به عنوان نهادی که با حجم گسترده اي از اطلاعات شهري روبرو بوده ،‌ یکی از مهم ترین سازمان هايي است كه می تواند با بكارگيري ابزار فناوری اطلاعات که مبتنی بر شناخت صحیح وظایف و ظرایف حوزه مدیریت شهری باشد ، ایجاد شهرداری الکترونیک و در نهایت رسیدن به چشم انداز دولت الکترونیک را تسهیل نماید. با توجه به اینکه چشم انداز نهائی از ایجاد شهرداری الکترونیک و هر سازمان الکترونیک دیگری، حذف بعد مکان از روند انجام فرایندهای سازمانی است ، معیارهای زیر باید در ایجاد شهرداری الکترونیک مورد توجه قرار گیرد:
  • افزایش کارائی و سهولت انجام کار برای کارکنان
  • افزایش سرعت و دقت در جمع آوری ، تبادل و تحلیل اطلاعات
  • افزایش سرعت در شناخت مشکلات سازمان
  • افزایش سرعت و دقت در تصمیم سازی و تصمیم گیری برای برنامه ریزی های کلان سازمانی
  • ارتقاء سطح کیفی مدیریت در همه سطوح
  • ایجاد امکان دریافت، پردازش و پاسخگویی به تقاضاهای شهروندان از راه دور
  • ارتقاء سطح کیفی ارائه خدمات شهری و شهروندی
یکی از مهم ترین وظایف شهرداری که بدون شک بیشترین حجم کاری این نهاد را به خود اختصاص داده ، فرایندهای شهرسازی است . بنابراین خودکارسازی این فرایندها ، تاثیر بسزائی در راستای ایجاد شهرداری الکترونیک خواهد داشت.
چرا شهرآذین ؟ قطعا مهمترین گام در راستای اتوماسیون فرایندهای شهرسازی ، انتخاب راه حل مناسبی است که با در نظر داشتن اهداف اولیه ایجاد شهرداری الکترونیک ، مدیران شهری را در ارائه خدمات مورد نیاز شهر یاری نماید. شهرداری های کشور در سالهای اخیر راه حل های نرم افزاری متعددی را آزموده اند، لیکن اکثر این راه حل ها فاقد نگاه راهبردی مدیریتی بوده و بدون توجه به نیازهای کلان شهر و مدیریت شهری ارائه شده اند.
تجربه قریب به یک دهه حضور در شهرداریهاي تهران و شهرستانها و ارتباط مستمر با کاربران و کارشناسان مجرب شهرداری ها، مارلیک کامپیوتر را از نظر شناخت عمیق نیازها و پتانسیلهای فنآوری اطلاعات در شهرداری ، در موقعیتی منحصر به فرد قرار داده است که قطعا رسیدن به این موقعیت تا سالیان دراز برای سایر پویندگان این راه، میسر نخواهد بود.
شهرآذین "راهبرد جامع فناوری اطلاعات برای شهرداری های ایران" مارليك كامپيوتر با استفاده از تجارب بدست آمده در شهرداري تهران و بكارگيري آخرين فناوري روز از اواخر سال 1379 پس از بررسي و مطالعه وضعيت شهرداري ها در چندين شهر كشور و تشخيص نقاط ضعف فني و اجرايي سيستم هاي موجود ، اجراي پروژه عظيم شهرآذين (راهبرد جامع فناوري اطلاعات براي شهرداري ها) كه پاسخگوي نيازهاي اساسي شهرداريهاي ايران است را آغاز نمود. با توجه به تنوع موجود در بازار هدفي كه براي شهرآذين تعريف شده (که شهرهای مختلفی با اندازه ها، برنامه ها ، فرهنگها ، سازمانها و مقررات متفاوت را پوشش میدهد)، مهمترین ویژگی لازم برای مجموعه شهرآذین و سیستمهای درون آن، انعطاف پذیری و سرعت نصب و راه اندازي آن است.
این امر آنچنان شرایطی را بر معماران این سیستم تحمیل نموده است که اینک هر کدام از اجزای شهرآذین بیش از آنکه یک سیستم باشند، یک فراسیستم (meta system) هستند و به علت اينكه امكان نصب بخشهاي مختلف مجموعه شهر آذين به طور مستقل وجود دارد، ريسك مالي و اجرايي آن براي شهرداريها بسيار پايين تر است. شهرآذین مجموعه ای از 13 سیستم به هم پیوسته است که اتوماسیون فعالیت های اصلی شهرداری را به عهده داشته و با استفاده از تکنولوژی .NET برای محیط های ویندوز و وب تهیه شده اند.
سیستم های تشکیل دهنده مجموعه نرم افزاری شهرآذین محور اصلی شهرآذین، سیستم شهرسازی شهرآرا است که مکانیزه کردن فعالیت اصلی (core business) شهرداری ها که شامل صدور انواع مجوزهای ساختمانی است را به عهده دارد. سیستم های تشکیل دهنده مجموعه شهرآذین عبارتند از :